Havuz Kimyasalları
HAVUZ KİMYASALLARI

 

HAVUZ KİMYASALLARI

Lisanslı Havuz Kimyasalları ve Güvenli Kullanım şartları

Yüzme havuzları Son yıllarda özellikle yaz mevsiminde ve turizmin yoğun olduğu bölgelerde yazlık ve kışlık sitelerde villa ,otel ,motel ,tatil köyü ve benzeri turistik tesislerde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Özellikle çocuklar olmak üzere milyonlarca insanın istifade ettiği havuzlar insan sağlığı açısından önemli bir yer işgal etmekte olup, temizliğine ve bakımına dikkat edilmemesi hallerinde sağlığı tehdit edici bir unsur haline dönüşmesi kaçınılmazdır.

Yüzme havuzları için kullanılacak suyun içme suyu evsafında olması gerekmektedir. Bu parametrelerin sağlanabilmesi için havuzda kullanılacak olan kimyasalları dikkat ve özenle seçmek gerekmektedir.

Genel olarak kullanılan havuz kimyasalları ve kullanım amaçları ve  dozaj miktarları aşağıda bilgilerinizesunulmuştur

 

GRANÜL KLOR:

Yaygın olarak %60 lık ve %90 lık aktif klor oranları ile kullanılmaktadır. Havuzlarda en yaygın kullanılan dezenfektandır. Havuz suyu içinde bulunan mantar,bakteri ve virüslere karşı organik kirlilikleri parçalar ve bakiye klor bırakır.

SIVI ÇÖKELTİCİ:

Havuz filtresinin tutamadığı son derece küçük partiküllerin floklaşması için kullanılan bir kimyasaldır. Havuz suyunun devamlı olarak topaklanması için kimyasal saflık derecesi yüksek,önceden hidrolize edilmiş alüminyum hidrosikloritten oluşmuştur.Periyodik olarak haftada 1 kez 100m3 suya 0,5 lt şoklama için de bir defaya mahsus olmak üzere 100 ton suya 2 lt uygulanmalıdır.Suyun durumuna göre uygulanacak olan oranlar arttırılabilir.Direkt olarak orijinal ambalajından uygulanmalıdır.

KONSANTRE SIVI YOSUN ÖNLEYİCİ:

Konsantre yosun öldürücü sıvı ,yüzme havuzlarında yosunlaşmayı önler ve oluşan yosunları öldürür.Hemen hemen nötral özel quartenler alüminyum bileşikleri aktif madde kombinasyonu içeren sıvı halde uzun sürede öldürme gücüne sahiptir.Yosun oluşumunu önler.

PH (-)DÜŞÜRÜCÜ:

PH düşürücüsü inorganik asitleri ihtiva eder,toz halinde bir maddedir.PH düşürücü havuz suyunun ph değerini düşürür.ideal ph değeri 7,0 ile 7,4 arası olmalıdır.

SIVI PARLATICI:

Polimerik yapıda açık sarı renkli viskos sıvıdır.Havuz sularında klasik çöktürücü sıvılarla topaklaştırılamayan küçük parçacıkların flokülasyon işlemiyle hızlı bir şekilde topaklaştırılarak filtrasyon sisteminde kolayca süzülmesini sağlar. Suyun bulanıklığını giderir ve parlak bir görünüm verir.

PH (+)YÜKSELTİCİ:

Havuz suyunun ph değerini yükselten bir maddedir.Havuz suyunun PH değeri özel havuzlarda haftada bir veya iki kez ; halka açık havuzlarda günde üç defa ph kontrol cihazları ile ölçümler yapılmalıdır.

FİLTRE TEMİZLEYİCİSİ:

Asit ve hidroklorik asit ihtiva etmeyen özel inhibitörler içeren ,toz halinde temizlik maddesidir.Özellikle filtrelerde oluşabilecek kirecin çözülmesinde çok etkilidir.

TABLET KLOR:

Yavaş çözünen aktif klor bazlı ,kireç ihtiva etmeyen ve yüzme havuzu sularının dezenfeksiyonunda kullanılan sürekli klorlama yapabilen tablet şeklinde bir kimyasaldır.

KIŞ BAKIM KİMYASALI:

Konsantre bir ürün olup, yosunlaşmayı önler havuzunuzun yaz sezonu için kolay işletmeye alınmasında yardımcı olur. Havuz suyunun besleme nozulları seviyesinde bulundurulması gerekmektedir. Her 50 m3havuz suyu için 3lt kullanılması tavsiye edilmektedir.


Sorunsuz bir havuz için kullanılan kimyasallara , miktarlarına ,kalitelerine ve fiatlarına dikkat etmek gerekir.

 

 


GOOGLE TAG > ÇOK ARANANLAR

Su arıtma sistemleri   Kireç temizleyiciler Reverse ozmoz sistemleri
  Laboratuvar saf su cihazları   oto radyatör kimyasalları Soğutma suyu kireç ve korozyon önleyiciler
  Saf su cihazları   Membran koruyucu antiscalant su yumuşatma cihazları
  İçme suyu cihazları   Membran temizleyiciler Otomatik klorlama sistemleri
  Antiscalant-antiskalant   Antifiriz Havuz kimyasalları
  kireç ve korozyon önleyiciler   Buhar kazanı kimyasalları Ultraviyole cihazları

 

SU ARITMA SİSTEMLERİ
İÇME SUYU ARITMA SİSTEMLERİ
REVERSE OSMOS SİSTEMLERİ
SU YUMUŞATMA SİSTEMLERİ
AKTİF KARBON SİSTEMLERİ
SAF SU SİSTEMLERİ DEMİNERALİZASYON
DEZENFEKSİYON SİSTEMLERİ
LABORATUVAR SAF SU CİHAZLARI
FİLTRASYON SİSTEMLERİ
ATIK SU ARITMA SİSTEMLERİ
ULTRAVİYOLE SİSTEMLERİ